غول خفته تورم مسکن از خواب بیدار میشود؟


تمام اعداد بیانگر آن است که احتمالا غول خفته تورم مسکن در حال بیرون آمدن از شیشه است؛ این هشدار در حالی وجود دارد چند سالی است بازار مسکن در رکود به‌سر می‌برد.تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از قیمت مصالح ساختمانی نشان می‌دهد که هزینه تهیه مواد اولیه ساخت مسکن بالا رفته است. مصالح‌فروشان نیز این موضوع را تایید می‌کنند و معتقدند که از ابتدای امسال تا به امروز، قیمت مصالح ساختمانی از افزایش قابل توجهی برخوردار بوده است.

بنا به گزارش مرکز آمار ایران، در نیمه اول سال 1396 نسبت به نیمه اول پارسال سنگ پلاک صیقلی تراورتن سفید درجه یک 15.9 درصد، آجر ماشینی سوراخ‌دار سفید 5.5 سانتی 24.9 درصد، بلوک سفالی آجر تیغه 22.3 درصد، ماسه شسته 38.9 درصد، آجر فشاری 12.2 درصد گران شده است. همچنین تیرآهن نمره 14 حدود 52.5 درصد، تیرآهن نمره 16 حدود 41.7 درصد و تیرآهن نمره 18 حدود 69.1 درصد افزایش قیمت داشته است.

بنا به این گزارش، میلگرد آجدار نمره 10 حدود 47.4 درصد، میلگرد آجدار نمره 12 حدود 46.7 درصد و میلگرد آجدار نمره 14 حدود 46.1 درصد رشد قیمت داشته است.

تاثیر قیمت مصالح ساختمانی را در سال 97 می‌بینید

در چنین شرایطی، به ادغان بسیاری از فعالان بازار مسکن، این رویه افزایش قیمت مصالح ساختمانی به طور قطع در آینده نزدیک باعث می‌شود که بار گرانی مصالح ساختمانی روی دوش مسکن بیفتد.

پیش از این، رییس اتحادیه فروشندگان آهن گفته بود افزایش قیمت مصالح ساختمانی تاثیر خود را در سال‌های ۹۷ و ۹۸ بر بازار مسکن خواهد گذاشت.

محمد آزاد با اشاره به رونق خرید در بازار مسکن، عنوان کرده بود: سیاست‌های دولت در کاهش نرخ سود بانکی، نوسانات قیمت دلار و ارائه وام مسکن عاملی شده تا بازار شاهد رشد 10 تا 15 درصدی قیمت مسکن در 6 ماهه امسال باشد.

وی با بیان اینکه همین امر عاملی می‌شود تا در آینده تغییرات قیمتی هم در مصالح ساختمانی به وجود آید، متذکر شده بود: البته افزایش قیمت مصالح ساختمانی تأثیر خود را در سال‌های 97 و 98 بر بازار مسکن خواهد گذاشت.

رییس اتحادیه فروشندگان آهن با اشاره به افزایش 70 درصدی قیمت آهن از خرداد تا شهریورماه امسال، گفته بود: دلیل این افزایش قیمت‌ها تغییرات قیمت‌های جهانی بود که در حال حاضر این موضوع مرتفع شده  و قیمت آهن در بازار متعادل است.